24 Şubat Cumartesi

Haftanın En İyileri

İlgili İçerikler

Zam oranı netleşiyor! Memur, emekli ve asgari ücret artışı için kritik tarih

Mayıs ayı enflasyon verileri yarın saat 10.00’da açıklanacak. Ekonomistlerin mayıs ayı enflasyon beklentisi ortalaması yüzde 0.07, yıllık enflasyonun yüzde 39.62’ye ineceği tahmin ediliyor.

Bir önceki ay açıklanan nisan ayı enflasyon oranları yüzde 43.68 olarak gelmişti. Aylık bazda artış oranı yüz de 2.39 olmuştu.

Temmuz ayı yaklaşırken enflasyon verileri yakın takipte. 5 aylık enflasyon oranının yarın belli olmasıyla birlikte memur, emekli ve asgari ücrete yapılacak olan zamlar netleşmeye başlayacak.

ZAM ORANLARININ BELİRLENMESİNE SON 1 VERİ KALACAK 

Memur ve emekliye zam temmuz ayında açıklanacak olan 6. ayın enflasyon rakamı sonrası netleşecek. Yarınki (5 aylık) enflasyon rakamlarının belli olmasıyla birlikte memur, emekli ve asgari ücretliye verilecek zam oranı için son 1 veri kalmış olacak.

YÜZDE 15’LİK ZAM GARANTİLENMİŞ OLDU 

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 aylık enflasyon farkına göre zam alacak. Nisan ayında açıklanan 4 aylık enflasyon verilerine göre, SSK ve Bağkur emeklilerinin zammı da yüzde 15.21’e ulaştı. Daha önce en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya çıkarılması için düzenleme yapılmıştı. Bu zam döneminde, 7 bin 500 liranın üzerinde aylık alan emeklilerinin aylıklarının da kademeli olarak yükseltilmesi için çalışma yapılması bekleniyor. Emekliler için bir diğer beklenti de enflasyon farklarının üzerine refah payı ilave edilmesi.

ASGARİ ÜCRETTE BEKLENTİLER NELER? 

Son dönemde en çok konuşulan konuların başında ise asgari ücret zammı geliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram “Asıl buradaki parametremiz 500 dolar ve 6 aylık enflasyon, buna göre enflasyon rakamı çıkacak ve bununla beraber de en büyük referans değerimiz sayın cumhurbaşkanının kamu işçisine açıkladığı yüzde 45’lik zam. Eğer refah payı da eklenirse yüzde 45’lik bir artış olmasını bekliyoruz” şeklinde yanıt verdi.

Bayram, masadan çıkacak oranların maaşlara yansımasını ise “Burada senaryolarımız var. Yüzde 25 olursa sadece enflasyon dikkate alınırsa 10 bin 634 TL. Yüzde 30 olursa 11 bin 59 TL. Yüzde 40 olursa refah payı eklenmiş bir şekilde 11 bin 910 lira. Kamu işçisine yapılan zam referans kabul edilip aynı oranda yapılırsa 12 binler seviyesinde olur ki benim tahminim yüzde 45’ler seviyesinde” şeklinde açıkladı.

PEKİ OLASI YÜZDE 45’LİK ZAMMIN İŞVERENE ETKİSİNİ AZALTMAK İÇİN HANGİ FORMÜLLER UYGULANABİLİR? 

Bayram bu soruya da “500 dolar seviyesinde kabul edilmiş bir rakam ama işverene bir maliyeti var. Ücretler üzerinden tek tarife uygulanabilir. Yine aynı şekilde tarife güncellenebilir. Yeniden değerleme oranı arttırabilir. Yine burada ücretlerin beyandan verme durumu var bunun da yolu açılmalı” sözleriyle yanıt verdi.

Milliyet

Popüler İçerik