19 Şubat Pazartesi

Haftanın En İyileri

İlgili İçerikler

Yerli otomobil TOGG teslimatları ay sonu başlayacak!

TOGG Teknoloji Yerleşkesi’nde Ocak ayında başladığı modül ve paket seri üretimini, mart ayında TOGG’un birinci akıllı aygıtı T10X’in seri üretimiyle birlikte hızlandıran Siro, 20 GWs kapasiteli Batarya Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi’nin inşasına başlıyor. Gemlik’te SIRO Batarya Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi Temel Atma Merasimi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iştirakiyle gerçekleşiyor.

Tören öncesinde İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş “İlk günün heyecanının tekrar yaşıyoruz. Burada TOGG’un temelini atarken yaşadığımız heyecanın bir gibisi. Zira bizim için değerli kilometre taşlarından bir tanesi. Biz yola çıktığımız andan itibaren arabadan fazlası için yola çıktığımızı söz ettik. Bu birebir vakitte bir ekosistemin kurulması manasına geldiğini tabir ettik. Ekosistemin farklı boyutları var. Her şeyden evvel bir akıllı aygıt boyutu var ki bu T 10X ile birincisini tamamladık. İkincisi dijital platform dijital tecrübe. Her türlü hayat alanına dönüştürmeyi akıllı aygıtları bir dijital platform üzerinden yapıyoruz. Üçüncüsü de pak güç tahlilleri. 19 ay evvel yüzde 50 iştirak kurarak ülkemizin gereksinimleri doğrultusunda eseri geliştirmeyi, yalnızca batarya modülü değil birebir vakitte hücrenin de olduğu bir mutabakatımız oldu. O andan itibaren adım adım ilerledik. Bugün geldiğimiz noktada 607 bin metrekare toprakta toplamda 20 GWs kapasitesi olacak bir tesisin temelini atıyoruz” tabirlerini kullandı.

“TOGG İLE BİRLİKTE 20 BİNİN ÜZERİNDEN İSTİHDAM SAĞLANIR”

Batarya Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi’nin istihdam manasında da değerli katkılarda bulunacağını vurgulayan Karakaş, “Burada istihdam ölçerken yalnızca bizimle birlikte çalışacak arkadaşlarımızı düşünmememiz gerekiyor beraberinde iş ortakları ile tedarikçilerle bir zinciri de yanında getiriyor. Toplamda 6-7 bin civarında bir istihdam sağlayacaktır. TOGG’da da bu sayı yüksek bir sayıydı. İkisinin birbirine sağladığı istihdamı düşünürsek TOGG ile birlikte 20 bin üzerinde bir istihdam sağlanır” formunda konuştu.

“HÜCRE TEKNOLOJİSİ ALANINDA DA GERÇEK MANADA BİR OYUNCU OLACAĞIZ”

Tesis ile birlikte batarya teknolojileri konusunda dünyada öne çıkan bir oyuncu olacaklarının altını çizen Karakaş, “Her şeyden evvel rekabetçi olacağız. Yeni teknolojiler ve o teknolojilerin fikri mülkiyeti bize ilişkin. Yeni teknolojiler günümüz dünyasında çok süratli değişiyor gelişiyor. Yıkıcı bir biçimde var olanları da yok ediyor. TOGG olsa da olmasa da elektrikli araçlar Türkiyeye gelecekti. Artık TOGG ile birlikte daha süratli, aha verimli ve ülkemiz için daha yararlı formda geliyor. İş ortaklarımızla bu dönüşümü bir arada yakalıyoruz. Yalnızca elektrikli araçlar akıllı aygıtlar dünyasında değil batarya ile birlikte hücre teknolojisi alanında da gerçek manada bir oyuncu olacağız” açıklamalarında bulundu.

Gelişen teknoloji ile TOGG’un menzilinin ve şarj olma müddetinin de artabileceğine dikkat çeken Karakaş, “Her şeyden evvel bu bizim neden hücre teknolojisine sahip olmak istediğimizi gösteriyor. Gördüğümüz çikolata paketi büyüklüğünde hücremiz. Bunun içerisinde aracımızın ne kadar menzili olduğunu belirliyor. Biz bunun teknolojisine sahipsek biz kendimiz oradaki gereçleri menzili arttırmaya ve şarjını hızlandırmaya yönelik de kullanabiliriz. Münasebetiyle ünite hacme sığdırdığımız menziller artacağı için önümüzdeki devirlerde 2025 olur 2026 olur şimdiden kestiremiyorum lakin geliştirdiğimiz hücrelerin yeni teknolojileri bizim araçlarımızda görüyor olacağız” dedi.

Haber7

Popüler İçerik