18 Şubat Pazar

Haftanın En İyileri

İlgili İçerikler

Yerli otomobil Togg T10X sonrası Türkiye için kritik adım

Türkiye’nin birinci batarya fabrikasının temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılması beklenen merasimle, yarın Bursa’nın Gemlik ilçesinde atılacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Türkiye’nin global mobilite markası Togg ile Çinli güç firması Farasis iştirakinde güç depolama tahlilleri geliştirmek üzere kurulan Siro Silk Road Pak Güç Depolama Teknolojilerinin Batarya Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi için yarın saat 14.00’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle inşaat başlangıç merasimi düzenlenecek.

TÜRKİYE İÇİN KRİTİK ADIM

Açıklamaya nazaran, Türkiye, küresel manada otomotiv dalındaki değişim ve dönüşümü yakalayacak değerli adımlar atıyor.

Togg’un T10X modelinin seri üretim bandından indirilerek caddelerde uzunluk göstermesinin akabinde kritik bir adım da elektrikli araçların en kıymetli komponentlerinden olan batarya konusunda atılıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Togg’un Gemlik’teki üretim üssünde seri üretimine geçilmesinin akabinde Bursa’ya yatırımların sürdüğünü, Türkiye’nin birinci batarya fabrikasının temellerinin burada atılacağını bildirdi.

TÜRKİYE YÜZYILI’NIN NİŞANESİ

Türkiye’ye kıymetli kabiliyetler kazandıracak batarya fabrikasının, Türkiye ve Bursa’ya istihdam manasında da değerli bir getiri sağlayacağını belirten Varank, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mız pazartesi günü Bursa’yı ve Gemlik’i ziyaret edecek. Türkiye’nin çok değerli bir yatırımının daha temelini atacağız. ‘Türkiye Yüzyılı’nın diğer bir nişanesinin temelini atacağız. Türkiye’nin birinci batarya fabrikasının temellerini atacağız. Bu teknoloji, Türkiye’ye değerli kabiliyetler kazandıracak. Ülkemiz iktisadına kıymetli katkılar sağlayacak. İstihdam manasında da Bursa’ya ve Türkiye’ye değerli bir getirisi olacak.”

KATMA BEDELLİ ÜRETİM

Varank, katma pahalı üretimin, katma bedelli kalkınmanın anahtarının, bu tip yatırımlar olduğuna işaret ederek, “Şimdiye kadar olduğu üzere bundan sonra da bu yatırımlara devam edeceğiz. Bursa üzere kıymetli bir sanayi kenti, bu yatırımlardan da nasibini ziyadesiyle alacak. Burada yaptığımız yatırımlar yalnızca bu kenti değil tüm Türkiye’yi kalkındıracak.” değerlendirmesinde bulundu.

BATARYA GELİŞTİRME VE ÜRETİM KAMPÜSÜ

Togg’un Gemlik’teki üretim üssünün yanında 607 bin metrekarelik alanda kurulacak olan Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi’nin 2024 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor. Hücre, modül ve paket üretimlerinin yapılacağı yerleşkede son kuşak, yüksek güç yoğunluğuna sahip batarya hücreleri üretilecek.

Türkiye, Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi ile bu alanda Avrupa ve Orta Doğu’nun değerli bir entegre güç depolama merkezi haline gelecek. Böylelikle Türkiye, az sayıda ülkede bulunan hücre geliştirme ve üretme yetkinliğine sahip olacak.

2031 yılı prestijiyle üretim kapasitesi yıllık 20 GWs’e ulaşacak olan Siro, geliştirdiği tüm eser ve tahlillerin fikri mülkiyetine sahip olacak.

Siro, Türkiye’nin yanı sıra etraf ülkelere de endüstriyel uygulamalar, deniz taşıtları, yenilenebilir güç için sabit güç depolama hizmetleri verecek.

KAYNAK: AA

Haber7

Popüler İçerik