21 Şubat Çarşamba

Haftanın En İyileri

İlgili İçerikler

Tüm esnaflara ÖTV’siz araç verilecek mi? Hangi esnaflar ticari aracını ÖTV’siz yenileyebilecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gemlik’te gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıkamasında esnaflara da müjde verdi. Esnafların ticari araçlarını yenilemesinde ÖTV ödemeyceği belirtildi. Bu gelişmenin ardından Tüm esnaflara ÖTV’siz araç verilecek mi? Hangi esnaflar ticari aracını ÖTV’siz yenileyebilecek? soruları sorulmaya başlandı.

Tüm esnaflara ÖTV’siz araç verilecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında “Ticari aracını yenilemek isteyen esnafa müjdemiz var. şehir içi taksi, dolmuş, minibüs, çekici işletmeciliği, aynı cins taşıtlarını yenilerken ötv ödemeyecek. Tüm bu konularla ilgili detaylar açıklanacaktır. İnşallah yeni Meclis faaliyete geçtiğinde ilk yapacağımız işlerden biri bu olacaktır” dedi.

Hangi esnaflar ticari aracını ÖTV’siz yenileyebilecek?

Ticari aracını yenileyecek olan esnaflar araçlarını ÖTV’siz alacak. Düzenleme önümüzdeki aylarda TBMM’ye gelecek. Erdoğan açıklamasında “Taksi, dolmuş, minibüs, midibüs, otobüs, çekici işletmeciliği, kamyonla ticari taşımacılık yapan esnafımız aynı cins taşıtlarını yenilerken ÖTV ödemeyecek.” dedi.

ÖTV nedir?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir. ÖTV, lüks (mücevher, kürk vb.), sağlığa zararlı (alkol, sigara vb.), çevreye zararlı (benzin vb.) mallara uygulanır.

ÖTV, KDV gibi aynı malın her el değiştirmesinde doğmaz. Malın ithal edilmesi veya üretilen malın ilk alıcısına teslimi nedeniyle ÖTV doğar. Motorlu taşıtlarda ise nihai tüketici adına ÖTV ödemek gerekir. Verginin mükellefi ithalatçılar ve ilk satıcılar olmaktadır.

Popüler İçerik