23 Şubat Cuma

Haftanın En İyileri

İlgili İçerikler

Memura ‘büyükşehir’ zammı! Hayat pahalılığına karşı destek

Geçmişte terör sebebiyle Doğu ve Güneydoğu’ya gitmek istemeyen kamu çalışanları, bu kez yüksek maliyetlerden ötürü büyükşehirlerde vazife almak istemiyor. İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerdeki yüksek kiralar ve yaşama maliyetleri son periyotta memurların bu kentlerden diğer vilayetlere yönelik tayin taleplerini de artırdı.

AK Parti, bu gelişmeleri dikkate alarak seçim sonrasına yönelik hazırlık yapmaya başladı. Seçim beyannamesinde de ‘İstanbul başta olmak üzere bölgesel geçim endeksleri dikkate alınarak kamu çalışanlarının sosyoekonomik kurallarının güzelleştirilmesine yönelik çalışmalar yapılacağı’ sözü yer aldı.

EK ÖDEME YAPILACAK
AK Parti kaynakları, beyannamedeki bu kısmın ayrıntılarını “Metropol kentlerde kiralar başta olmak üzere maliyetler yükseldi. Özel dal çalışanları bir halde bu maliyetlerin karşılanması için destekleniyor. Lakin kamu çalışanlarının bu türlü bir durumu yok. Mesela 15 bin lira maaşla küçük bir kentte geçinilirken, tayini İstanbul’a yahut Ankara’ya çıkıyor.

Gitmeme üzere bir durumu da olmuyor. Bu türlü olunca da hayat koşulları ile maliyetler ortasında büyük bir dengesizlik ortaya çıkıyor. Seçim sonrası bu dengesizliği ortadan kaldırılacak düzenlemeler yapılacak. Geçmişte Doğu ve Güneydoğu’da vazife yapanlara ek ödemeler gerçekleştirilirdi.

Benzer bir şey metropollerde yaşayan kamu çalışanlar için de getirilecek. İstanbul’da 10 bin liradan aşağı kiralık mesken yok. Yalnızca kira maliyeti bile zorlayan bir durum. Tahminen kira yardımı yahut diğer bir isim altında büyük kentlerde ek takviyeler verilecek. Polis, öğretmen üzere meslekler için lojman imkânı verilmesi de tartışılıyor” formunda açıkladı.

Hangi kentte hangi takviyenin verilmesi konusunda ‘bölgesel’ geçim endeksi dikkate alınacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Haber7

Popüler İçerik