21 Şubat Çarşamba

Haftanın En İyileri

İlgili İçerikler

Kekik suyunun faydaları ve zararları nelerdir? Kekik suyu nasıl kullanılır?

Kendine has koku ve aromasıyla kekik, mutfaklarda çabucak her yemek ve sofralarda yerini alır. Kekik bitkisinden elde edilen kekik suyu ise sıhhate yararları ile ilgi odağı. Olumlu tesirleri saymakla bitmeyen kekik suyu, birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Peki, kekik bitkisi nasıl kullanılır? Yararları ve ziyanları nelerdir?

KEKİK SUYUNUN YARARLARI NELERDİR?

  • Antioksidan özelliğiyle birlikte bedenden toksin atılmasını sağlar.
  • Hücreleri yenileme özelliği sayesinde yaşlanma zıddıdır ve kırışıklıkları mahzurlar.
  • Antiseptik özelliği sayesinde açık yaralara uygulanabilir
  • Mikroplardan arınmaya yardımcıdır.
  • Ağız bakım suyu olarak kullanılabilen kekik suyu boğaz enfeksiyonunu önler ve ağız bakım sıhhatine yardımcıdır.
  • Kekik suyu sindirim sistemini korur.
  • Mide üşütmesi, hazımsızlık ve bağırsak sıkıntılarında anında tesirlidir.
  • Kekik suyu yağ yakım suratını arttırıp kilo vermeye yardımcıdır.

KEKİK SUYUNUN ZARARLARI

Aşırı tüketim durumunda birçok ziyanla karşılaşılabilir. Kan basıncı sorunu yaşayan şahıslar kekik suyu tüketirken dikkat etmelidir çünkü kekik suyunun tansiyon düşürücü tesiri bulunmaktadır. Bununla birlikte, hamilelik devrinde olanlar ve emziren annelerin kekik suyu içmemesi gerekir.

Devamlı ilaç kullananların kekik suyu kullanırken tabiplerine danışmalıdır. Kekik suyu tüketimi öncesi uzmanlardan yardım almak, sıhhati korumak manasında yararlı olabilir. Rastgele bir sıhhat sorunu olmasa bile tüketimine kesinlikle dikkat edilmelidir.

KEKİK SUYU NASIL TÜKETİLİR?

Kekik suyu nasıl elde edilir diye merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz. Öncelikle iki su bardağı suyu kaynatın. Akabinde içine iki tatlı kaşığı kuru kekiği ekleyin ve kekiğin sıcak suda demlenmesini bekleyin. Yaklaşın 10 dakikada demlenen kekik suyu süzerek tüketebilirsiniz. Bu halde taze olarak hazırlayarak günlük kekik suyu tüketiminizi karşılayabilirsiniz.

Kekik suyunun uygun geldiği pek çok husus vardır. Bunlardan biri de kekik suyu cilde yararlarıdır. Kekik suyu ile cilt paklığı yaparak cildin arındırılması mümkündür. Makyajdan kalan kalıntılar, dışarıda yüze yapışan yağ ve kir kekik suyuyla büsbütün temizlenir. Cilt nemlenir ve rahatlar.

Haber7

Popüler İçerik