23 Şubat Cuma

Haftanın En İyileri

İlgili İçerikler

Kamu işçilerine yapılacak zam oranları belli oldu

Kamu işçilerine yapılacak zam ve diğer haklar konusunda bir süredir devam eden toplu iş sözleşmeleri kapsamında bugün anlaşmaya varıldı. Türk-İş ile işveren arasındaki anlaşma sonucunda uzlaşmaya varılan ayrıntılar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklandı.

Toplu İş Sözleşmesi kapsamı

“Hasbi değerlendirmenin neticesinde bana gelen bilgileri aşmaya gayret ettim. Çalışma hayatımızın kıymetli temsilcilerini ve bunun yanında onların tabii uzandığı tüm aile efradı, çocukları vesaireyi düşünerek bugüne hazırlığımızı Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü imza töreni vesilesiyle milletimizin huzurundayız. Herkes acaba ne açıklanacak diye merak ediyor. 2023-2024 döneminde alacağı ücretin çerçevesini belirliyoruz. Çerçeve Anlaşma Protokolümüz; kamu idareleri ve bağlı döner sermayeli kuruluşlar, fonlar ve kefalet sandıkları, özel kanunla kurulan kurumlar, genel bütçeden yardım alarak hizmet yürüten kuruluşlar, kamu iktisadi teşekkürleri ve bağlı ortaklıkları, sermayesinin yarıdan fazlası kamuya ait kuruluşlar, İl Özel İdareleri, belediyelerle bağlı kuruluş ve işletmelerinde alın teri döken işçilerimizi kapsıyor.”

Zam oranı açıklandı

“Bugün imzalanacak protokolle kamu işçilerimizin taban ücretleri, ücret zamları, sosyal yardımları, maktu ödemeleri, diğer özlük ve yan hakları belirlenmektedir. Epeyce ayrıntısı bulunan sözleşme çerçevesiyle refah payı dâhil ücretlerde %45 zam yapıyoruz. Böylece en düşük kamu işçisi ücretinde 15.000 liraya çıkarıyoruz. Başkaca hiçbirini ödemesi bulunmayan işçilerimize %4 ile %6 arasında prim ödemesi uygulamasını da bu sözleşme ile getiriyoruz. Ayrıca gazi, terör mağduru ve şehit yakını işçilerimizin çıplak ücretlerine %10’luk ilave yapıyoruz. Fazla çalışma ücretlerinde ise %70’lik artışa gidiyoruz. Gece çalışanların ücretlerinin de %8 zamlı ödenmesini öngörüyoruz. Giyim ve yemek yardımlarının rakamlarını güncelleyerek ücretsiz zammı oranında artırıyoruz. Ek ödeme sosyal yardım ödemesi hizmet zammı tediye dışı ikramiye gün sayısı gibi başlıklarda da artışlar da yapıyoruz. Toplu sözleşmenin işçilerimize kurumlarımıza hayırlı olmasını özellikle diliyorum.”

Popüler İçerik