21 Şubat Çarşamba

Haftanın En İyileri

İlgili İçerikler

İmkanlar seferber edildi: 5 bin 304 TL ödenecek!

Sosyal yardım alan 6 milyonun üzerinde vatandaştan çalışabilecek durumda olanlara istihdam için tüm imkânlar seferber ediliyor. İşe yönlendirme, başlama yardımının yanı sıra patrona bu yıl verilen teşvik fiyatı 2051 lira ile 5 bin 304 lira ortasında değişiyor.

Sabah’ta yer alan habere nazaran toplumsal yardım alanların istihdamını desteklemek için yürürlükte olan birtakım uygulamalar şöyle:

Düzenli nakdi toplumsal yardımlardan yararlanan bireylerin ikamet ettiği hanede bulunanlardan 26 Nisan 2016 ve sonrasında işe alınanların sigorta primi patron payının tamamı Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı’nca bir yıl mühletle karşılanacak.

Bu kapsamda verilen teşvik fiyatı da 2 bin 51 lirayla 5 bin 304 lira ortasında değişiyor. Bu teşvikten yararlanabilmek için sigortalı tarafından, işe giriş tarihinden evvelki son bir yıl içinde nakdi nizamlı yardımlardan en az bir kere yararlananların ikamet ettiği hanede bulunması gerekiyor.

Ayrıca sigortalının ortalama sigortalı sayısına ek olarak çalıştırılması, aylık prim ve hizmet evraklarının yasal müddetinde Kurum’a verilmesi, primlerin yasal müddetinde ödenmesi, kayıt dışı sigortalı çalıştırıldığı istikametinde tespitin bulunmaması gerekiyor.

BEŞ YIL HAZİNE KARŞILAYACAK

Sosyal hizmetlerden yararlananların istihdamı halinde uygulanan teşvik meblağı da 3 bin 753 lirayla 7 bin 5 lira ortasında değişiyor.

Prime temel çıkar alt hudut üzerinden hesaplanan sigorta ile işsizlik sigortası priminin sigortalı ve patron payının tamamını her bir sigortalı için beş yıl müddetle Hazine karşılayacak.

Teşvikten yararlanmak için sigortalı açısından 19 Şubat 2014 tarihinden sonra işe alınması, patron açısından aylık prim ve hizmet evraklarının yasal müddetinde verilmesi, kayıt dışı sigortalı çalıştırılmaması gerekiyor.

KİŞİ BAŞINA AYLIK GELİRE BAKILIYOR

Sosyal yardım yararlanıcıları ortasından çalışabilir durumda olanlara yönelik iş ve meslek danışmanlığı hizmeti sunularak kendilerine uygun kurs, programlardan yararlanmaları sağlanıyor.

Özel dalda işe yerleştirilmelerine aracılık yapılması halinde temas kuruluyor. Prim takviyesinden yararlanabilmek için emekçinin son bir yıl içinde nakdi sistemli toplumsal yardımlardan en az bir kere yararlanmış olanların ikamet ettiği hanede yaşaması gerekiyor.

Bizzat kendisinin toplumsal yardım alması mecburiliği bulunmuyor.

Yaşadığı haneden toplumsal yardım alan bir kişinin bulunması kâfi oluyor. Ayrıyeten, aile içindeki kişi başına aylık gelirinin taban fiyatın üçte birinden (Bu yıl için 2835 lira) az olması, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması gerekiyor.

AİLE BAKANLIĞI YÖNLENDİRİYOR

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla yaklaşık 6 milyona yakın vatandaşa 50’nin üzerinde toplumsal yardım veriliyor. Bakanlık çalışabilecek durumda olanları İŞKUR aracılığıyla işe yönlendiriyor.

Sosyal programlardan yararlanan 18-55 yaş ortasında çalışabilecek durumda olan toplumsal yardım kullanıcıları İŞKUR’a bildiriliyor.

Böylece, yaşlı, engelli, 18 yaşından küçük olanlar dışında çalışılabilir durumda olanların daima toplumsal yardım alması yerine işe girmeleri sağlanıyor.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Haber7

Popüler İçerik