17 Şubat Cumartesi

Haftanın En İyileri

İlgili İçerikler

Hayati bir fırsat olarak görüyorlar… İngiltere’den yapay zekaya rekor yatırım!

Birleşik Krallık hükümeti, sıhhat ve eğitim üzere bölümlerde kullanılabilecek inançlı ve emniyetli yapay zeka modellerinin geliştirilmesini desteklemek gayesiyle kurulan Temel Model Vazife Gücü için 100 milyon sterlin (124 milyon ABD doları) meblağında birinci finansman sağlayacağını açıkladı.

HAYATİ BİR FIRSAT OLARAK GÖRÜLÜYOR

Bilim, İnovasyon ve Teknoloji Bakanlığı (DSIT) fonun duyurusunu yaptığı açıklamada, yapay zeka teknolojisinin global GSYH’yi on yıl içinde %7 oranında artıracağının iddia edildiğini ve bu teknolojinin benimsenmesinin Birleşik Krallık iktisadını büyütmek için “hayati bir fırsat” olduğunu söyledi.

Haber, Şansölye Jeremey Hunt’ın geçtiğimiz ay bütçesinde yaptığı ve “en çığır açan İngiliz yapay zeka araştırmasını” gerçekleştiren şirkete yılda 1 milyon sterlin sunacak olan yeni bir yapay zeka araştırma mükafatını içeren duyuruları takip ediyor.

Bu, yenilikçilerin en yeni eserleri piyasaya sürmelerine yardımcı olmak için bir YZ kum havuzu yahut test ortamına ve Üretken YZ şirketlerinin gereksinim duydukları gerece erişebilmeleri için fikri mülkiyet kurallarına açıklık getirmek üzere Fikri Mülkiyet Ofisi ile birlikte çalışma kelamına ek olarak yapıldı.

GÜVENLİ YAPAY ZEKA İÇİN ORTAK ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Yapay zekaya yönelik vazife gücünün gayesinin, Birleşik Krallık’ın global olarak rekabetçi olmasını sağlamak için yapay zekanın inançlı ve muteber kullanımını geliştirmek olduğu belirtiliyor.

Hükümet ve sanayi uzmanlarından oluşacak küme, hem bilimsel hem de ticari seviyede inançlı ve sağlam temel modeller geliştirmek için farklı sanayiler, düzenleyiciler ve sivil toplum kümeleriyle birlikte çalışacak.

ÇALIŞMALARIN BENİMSENMESİ İÇİN İNANÇ GEREKİYOR

Bilim, Yenilik ve Teknoloji Bakanı Michelle Donelan, “Sorumlu bir halde geliştirilen son teknoloji yapay zeka, neredeyse her kesimde dönüştürücü bir tesire sahip olabilir. Yeni tıbbi tedaviler geliştirme, iklim değişikliğiyle uğraş etme ve kamu hizmetlerimizi düzgünleştirme yollarımızda ihtilal yaratabilir ve tüm bunları yaparken iktisadımızı büyütüp geleceğe hazır hale getirebilir.” dedi.

Kamu ve işletmelerin yapay zeka teknolojisini itimatla benimsemeleri ve yararlarını tam olarak fark etmeleri için gereksinim duydukları itimada sahip olmalarının hayati ehemmiyet taşıdığını söyledi.

YAPAY ZEKANIN DÜZENLENMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI

Geçtiğimiz ay Birleşik Krallık hükümeti, genel hedefli yapay zekayı düzenleme planlarını özetleyen bir beyaz kitap yayınladı.

Belge, “sorumlu kullanım” olarak isimlendirdiği ve şirketlerin uymasını istediği emniyet, güvenlik ve sağlamlık; şeffaflık ve açıklanabilirlik; adillik; hesap verebilirlik ve yönetişim; rekabet edebilirlik ve telafi olmak üzere beş ilkeyi ana sınırlarıyla belirlemektedir.

Başka bir yerde, Avrupa Data Müdafaa Şurası (EDPB), bir dizi Avrupalı saklılık gözlemcisinin teknolojinin AB’nin Genel Data Muhafaza Yönetmeliği (GDPR) ile uyumlu olup olmadığı konusunda telaşlarını lisana getirmesinin akabinde ChatGPT’yi araştırmak için özel bir vazife gücü başlatmayı planladığını duyurdu.

EDPB, web sitesinde yayınladığı bir açıklamada, misyon gücünün hedefinin “işbirliğini teşvik etmek ve bilgi müdafaa yetkilileri tarafından yürütülen mümkün yaptırım hareketleri hakkında bilgi alışverişinde bulunmak” olduğunu söyledi.

KAYNAK: HABER7

Haber7

Popüler İçerik