28 Şubat Çarşamba

Haftanın En İyileri

İlgili İçerikler

Greyfurtu kimler yememeli, faydaları ve zararları nelerdir? Greyfurt zayıflatır mı?

Pek çoğumuzun ekşi tadı yüzünden uzak durmasına sebep olan yarı tropik bir meyvedir greyfurt. Aslında acı ve tatlıdan ekşiye kadar farklı lezzette çeşitleri olan bu narenciyenin, Amerika’da 20 çeşidi yetişir. Türkiye’de portakal ve mandalinaya nazaran tüketimi daha az olan bu meyvenin kahvaltılarda tercih edilmesi üzere bir alışkanlık kelam konusu. Ülkemizde çoklukla suyu sıkılarak tüketilirken yararlarının yanında dikkat edilmesi gerekenler de bulunuyor. Adeta vitamin ve mineral deposu olan bu meyveyi gelin biraz daha yakından tanıyalım…

GREYFURTUN FAYDALARI

Kan şekerini dengeler

Greyfurt, glisemik indeksi düşük bir meyve olarak kan şekeri düzeylerinde olumsuz bir tesiri yoktur. Bilakis araştırmalar, greyfurtun tip 2 diyabet üzerinde olumlu bir tesiri olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, greyfurtu acı yapsa da naringin bileşeninin, ‘tip 2 diyabetli şahıslarda glikoz intoleransını güzelleştirmek için kullanılan bir inhibitöre benzeri özelliklere sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Kilo muhafazaya yardımcıdır

Zayıflatma özelliği halk ortasında ne kadar yaygın olsa da bu mutlaklaşmış bir durum değildir. Greyfurt meyvesi, uzun müddet tok kalmayı sağlarken kilo müdafaada da yardımcı olmaktadır. Yüksek tansiyon, obezite ve yüksek lipid (yağ) düzeyleri ortasında bir bağ kurarak, kan basıncını ve kandaki lipid düzeylerini düzgünleştirmeye yardım eder. Bu yüzden greyfurtun kilo müdafaa ve obezitenin önlenmesi için uzun vadedeki yararından kelam etmek daha hakikat olacaktır.

Felç riskini azaltır

Yapılan araştırmalara nazaran; greyfurt, portakal üzere narenciyelerde bulunan flavonoidleri daha fazla tüketmek, bayanlarda iskemik felç riskini düşürmeye yardımcı olur. Felç riskine karşı beslenme alışkanlığınıza greyfurtu ekleyebilirsiniz.

Kalbi korur

İçeriğinde bulunan lif, potasyum, likopen, C vitamini ve kolin birleşimi kalp sıhhatine katkı sağlar. Yüksek potasyum alımını ve tuzun düşürülmesini teşvik ederken, yüksek tansiyonun oluşturabileceği birtakım komplikasyonların da önüne geçer.

Zengin antioksidan içeriği

Greyfurt C vitamini üzere antioksidanlar bakımından hayli güçlü bir meyvedir. Antioksidanlar, özgür radikallerin yol açtığı kanserlere karşı gözetici bir kalkan misyonu görürler. Küçük uzunluk bir greyfurt, 68.8 miligram (mg) C vitamini içerir. Yetişkinlerde günlük önerilen C vitamini ölçüsünün bayanlarda 75 mg, erkeklerde 90 mg olduğu bilinir. Yeniden küçük bir greyfurtta bulunan 2270 mikrogram likopenin kanserden korunmaya dayanak olabileceği söylenir.

Sindirim sistemini düzenler

Greyfurt yüksek ölçüde su ve lif içerir. 200 gram tartısındaki bir greyfurt, 182 gram su ve 2.2 gram lif içerir. Lif ve su, kabızlığı önlerken sindirim sisteminin de hakikat çalışmasına katkıda bulunur. Yetişkinlerin yaş ve cinsiyete bağlı olarak günde 28-33.6 gram lif tüketmesi gerekir. Yüksek lif tüketimi, kolorektal kanser riskini de düşürmede faydalıdır.

Bağışıklık güçlendirici

A ve C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmede temel bir rol oynar. C vitamininin beslenme yoluyla alınması teneffüs ve öteki enfeksiyonların önlenmesinde kıymetlidir. Yetişkinler ve kronik hastalıkları olup sigara içenler C vitamini alınımına bilhassa dikkat etmelidir. A ve C vitamini kombinasyonu hastalandığınızda güzelleşme mühletini kısaltır. Bu acı-tatlı meyvede bulunan sitrik asit, sindirim sonrası alkali bir tepki oluşturur. Bu da soğuk algınlığı, öksürük ve gribe karşı gözetici bir bariyer oluşturur.

GREYFURTU KİMLER TÜKETMEMELİ? GREYFURTUN ZARARLARI

  • İlaçlarla etkileşimi yüksek bir meyve olduğu için, enzim bağlama kapasitesi de yüksektir. Bu özelliği ilacın bağırsaktan kana olağandan daha süratli karışmasına neden olabilir. Kandaki ilaç seviyesini yükseltmesi nedeniyle tehlikeli olabilir. Kimi psikiyatrik ilaçlar (antidepresanlar ve anksiyete ilaçları), yüksek tansiyon, kalp ritim ve kolesterol ilaçları alırken greyfurt tüketiminde doktora danışılmalıdır.
  • Yine yüksek potasyum içeriği nedeniyle böbrek enfeksiyonu olan bireyler de greyfurt tüketimine dikkat edilmelidir. Böbreklerdeki hasar, kandaki fazla potasyumun atılmasını zorlaştırabilir. Birtakım durumlarda potasyum birikmesi hayati tehlike oluşturabilir.
  • Gastroözofageal reflü hastalığı olan şahıslar, greyfurtu asitli yapısı nedeniyle tüketemeyebilir. Bu bireylerde mide ekşimesi oluşturabilir.
  • Kemoterapi tedavisi müddetince de yeniden greyfurt tüketilmesi çok fazla önerilen bir durum değildir.

Haber7

Popüler İçerik