23 Şubat Cuma

Haftanın En İyileri

İlgili İçerikler

EYT’de 15 soru 15 cevap! İlk maaş ne zaman ödenecek? İşte cevabı

Milliyet.com.tr/ Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin detaylarını açıkladı. Peki, düzenleme kimleri kapsıyor, hangi şartlar geçerli? İşte detaylar…

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT kapsamına giriyor. Bu tarihten sonra hizmet başlangıcı olanlar ise düzenlemeden yararlanamayacak.

EYT ŞARTLARI NELER?

1999 öncesi işe girişi olanlardan kadınlar için 5 bin prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi gerekiyor.

YAŞ SINIRI VAR MI?

Erdoğan`ın açıklamasına göre, emelilik hakkının kullanılması hususunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak.

KAÇ KİŞİ EMEKLİ OLABİLECEK?

Yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi emekli olma hakkına kavuşacak.

SSK, BAĞ-KUR, EMEKLİ SANDIĞI AYRIMI VAR MI?

Yaş şartı olmadan emekliliğe imkan sağlayan düzenleme, eski sistemdeki SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için geçerli.

HEMEN EMEKLİ OLMAK İSTEMEYENLER NE YAPACAK?

Taşerondan kadroya alınanlardan hemen emekli olmayı tercih etmeyecekler için ayrı bir geçiş düzenlemesi hazırlanacak.

KIDEM TAZMİNATI İÇİN DESTEK VERİLECEK Mİ?

Kıdem tazminatları için işverenlere yönelik KGF destekli kredi paketi devreye alınacak.

ÇALIŞMAYA DEVAM EDENLER NE YAPACAK?

Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam edecek vatandaşlar için sosyal sigorta prim teşviki getirilecek.

EYT NE ZAMAN DEVREYE GİRECEK?

Düzenlemenin Meclis`e sunulmasının ardından ocak ayında görüşülmesi bekleniyor.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Emeklilik için gereken prim günü sayısına e-Devlet üzerinden erişilebiliyor. EYT`den emeklilik hakkı kazananlar, başvuruyu SGK`ya gitmeden, e-Devlet üzerinden yapabilecek.

EYT’DE EN DÜŞÜK MAAŞ NE OLACAK? MAAŞLARDA BİR FARKLILIK OLACAK MI?

Öte yandan Milliyet yazarı Cem Kılıç ilk maaşın ne zaman ödeneceği sorusuna cevap verdi. Kılıç açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “EYT ile gelen emekli normal emeklilik koşullarından hiçbir farkı yok. EYT yeni bir aylık bağlama sistemi getirmiyor. Bu bağlamda kişinin emekli aylığını belirleyecek olan prim günleri ve üzerinden prim yatırılan kazançlarıdır. Bu kazançların seviyesi emekli aylığını tespit eden temel unsur olacaktır. Emekli aylığı belirleme yöntemi tektir. Yeni bir hesaplama formülü geliştirilmiyor. En düşük emekli aylığının ne olacağı ocak ayında belli olacak. Taban aylık yükselirse yeni emekli olacaklar da bunda etkilenecektir.

ÇALIŞMAK İSTEYENLER DEVAM EDEBİLECEK Mİ?

Elbette, emekli olup aynı iş yerinde çalışmak isteyen ve bunu işveren de kabul etmişse bu kişiler çalışmaya devam edebilirler, daha önce prim dezavantajı vardı emekli çalıştırmanın şimdi bu dezavantaj da ortadan kaldırılmış oldu.

BORÇLANMA İLE EYT’Lİ OLUNUR MU?

Askerlik borçlanmasıyla EYT kapsamına girilebilir. Eğer askerlik hizmeti sigorta başlangıcından önce yapıldıysa ve 8 Eylül 99’a kadar başlangıç oluyorsa faydası var. Bunun dışındaki diğer borçlanmalar sadece prim gününü kazandırır.

STAJ SÜRESİ EMEKLİLİK BAŞLANGICI OLARAK SAYILIR MI?

O konuyla ilgili Cumhurbaşkanı bir detay vermedi. Muhtemeldir ki bu yasa teklifi içerisinde yer almayacak gibi gözüküyor. Yine temkinli olmakta fayda var yasa teklifinin detaylarını gördükten sonra daha net bir yorum yapabilir.

YAŞ SINIRLAMASININ KALDIRILMASINI NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ?

“Çok olumlu bir gelişme, uzun yıllardır bu konu zaten talep edilmekteydi bu konuda ciddi örgütlülük sağlandı. Talep edenler aslında bu günlere gelinmenin taşlarını yollarını kendileri yapmış oldular. Yaş koşulu gelmiş olsaydı EYT düzenlemesi bir şey ifade etmeyecekti. Sadece bir grup mutlu olacaktı. Şimdi ilk planda 2 milyon 250 bin daha sonra 3.5 milyon kişi daha eklenerek 5.5 milyon kişinin 99 yılında gelen olumsuz koşulları kaldırılmış oldu.

Ocak ayında yasalaşacaktır. Yasalaştığı andan itibaren de 1 ay sonra emekli olmak isteyenler emeklilik dilekçelerini vererek SGK müdürlüklerine ya da e-Devlet’ten vererek emeklilik hakkını elde edeceklerdir. Ocak ayında başvurdukları halde şubat ayında emekli olabilecekler.”

Milliyet

Popüler İçerik