21 Şubat Çarşamba

Haftanın En İyileri

İlgili İçerikler

Et ve Süt Kurumu’ndan market hamlesi! İndirimli et verilecek

Et ve Süt Kurumu (ESK) Toplantı Salonu’nda Kurum ile Ankara PERDER ortasında ucuz et satışına ait protokol imzalandı.

Kayhan, buradaki konuşmasında, ESK’nin kırmızı et piyasasını düzenleme vazifesi olduğunu tabir ederek, “Aralık 2022’den beri kırmızı et fiyatları süratli bir yükseliş trendine girmiştir. Kurumumuz, evvel fiyat artışlarının nedenini incelemiştir. Fiyat artışının büyük ölçüde arz talep dengesizliğinden kaynaklandığı sonucu ortaya çıktı. Üretim maliyetleri yüzde 84 artarken fiyat artışının yüzde 140’ın üzerinde olduğunu tespit ettik.” diye konuştu.

Kırmızı ette arz talep istikrarını sağlamak için çalışmalar yaptıklarının bildiren Kayhan, bu kapsamda birinci etapta 85 bin başlık canlı hayvan alımı mukavelesi imzaladıklarını, canlı hayvanların ülkeye girişlerinin başladığını lisana getirdi. Kayhan, öteki önlemin ise karkas et ikamesi olduğuna işaret ederek, 4 bin 500 tonluk karkasın ülkeye girişinin sağlandığını kaydetti.

Müdahalenin aktif olmasının perakende kümesinin arz yelpazesinin genişlemesiyle çok yakından ilgili olduğunu belirten Kayhan, bu kapsamda İstanbul PERDER ile indirimli kıyma ve kuşbaşı satışı için mukavele imzaladıklarını anımsattı.

Haber7

Popüler İçerik