21 Şubat Çarşamba

Haftanın En İyileri

İlgili İçerikler

‘Erdoğan’ı Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdim’

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara – Şentop, TBMM’de bir araya geldiği parlamento muhabirlerine gündemi değerlendirdi, soruları yanıtladı. Şentop özetle şu açıklamalarda bulundu:

DÜŞÜK İHTİMAL: (Erken seçim) Seçimlerin tarihi 18 Haziran. Bir hafta önce yapılsa bile bu seçim, hukuken, teknik olarak erken seçimdir. Ama siyaseten artık erken seçim yok. Bu bir takvim ayarlaması gibi değerlendirilebilir. Seçimlerin öne alınmasıyla ilgili karar alma yetkisi hem Meclis’te hem Cumhurbaşkanı’nda var. Meclis karar alırsa seçimin tarihini de belirliyor; Cumhurbaşkanı alırsa 60 gün geçtikten sonraki ilk pazar seçim yapılıyor. Seçim Kanunu ile ilgili değişiklik, seçim takvimi öngörülerek yapılmış bir değişikliktir. Dolayısıyla bu değişikliğin yürürlüğe girmesinden önce bir seçim kararı alınma ihtimalini düşük görüyorum.

HAKKI TESLİM EDİLMELİ: Bana göre 2022’de dünyada öne çıkan en önemli ülke Türkiye, şahıs olarak da Recep Tayyip Erdoğan’dır. Gittiğimiz ülkelerde birçok parlamento başkanı ve milletvekili hem Türkiye’nin hem de Cumhurbaşkanımızın 2022’de yaptıklarıyla bir barış ödülünü alması gerektiğini söylüyor. Benim şahsen milletvekili olarak Nobel Barış Ödülü’ne aday olarak gösterilmesi konusunda bir teşebbüsüm var. Farklı ülkelerden meclis başkanları ve milletvekillerinin de başvuruları olacak. Doğu’dan da Batı’dan da… Tarafsız ve ön yargısız bir değerlendirme yapılırsa bu hakkın teslim edilmesi gerektiğine inanıyorum.

OCAKTA GÖRÜŞÜLÜR: (EYT düzenlemesi, memur ve emekli maaşları) Meclis’e bu hafta veya önümüzdeki hafta gelebilir ve ocak ayı içinde görüşülür.

Milliyet

Popüler İçerik