27 Şubat Salı

Haftanın En İyileri

İlgili İçerikler

Boyun fıtığına ne iyi gelir? Boyun fıtığı egzersizleri nelerdir? Boyun fıtığı belirtileri…

İnsan boynu, omurilik, omurilikten çıkan hudutlar, bu bölgeden geçen atar damarlar üzere kıymetli beden yapılarını barındırır ve baş için bir dayanak misyonu görür. Lakin bu hareket kabiliyetinin genişliği tıpkı vakitte darbelere ve zedelenmelere daha hassas olmasına sebeptir. Bu yüzden, ağrı nedenleri açısından omurga içinde belden sonra ikinci sırayı alır.

BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ

Toplumda epey sık görülen ağrı çeşitlerinden biri olan boyun ağrısının en büyük nedenlerinden biri boyun fıtığıdır. Boyun fıtığı, sıklıkla 5. ve 6 omurlar ortasında, ikinci sıklıkta ise 6. ve 7. omur ortasında görülmektedir. Bunun nedeni ise bu omurların çok hareketli olması ve gerilime çok fazla maruz kalmalarından kaynaklanır.

-Boyun, sırt, kol ve omuzlarda ağrı

-Kollarda uyuşma ve his kusuru

-Kollarda karıncalanma

-Kollarda güç kaybı

-Reflekslerde azalma

-Kollarda incelme

Müdahale edilmeyip fark edilmemiş ve ilerlemiş durumlarda ise hastanın fıtıktan etkilenen bölgelerinde büsbütün bir his kaybı ve felç gelişimi olabileceği için dikkatli olunmalıdır.

BOYUN FITIĞINA NE GÜZEL GELİR?

Öncelikle semptomların şiddetinin ve bu semptomlara kas gücü ve refleks kayıplarının eşlik edip etmediği, MR ve öteki tetkiklerle saptanan bulguların hastanın muayenesiyle uyumlu olup olmadığının incelenmesi gerekir.

Konservatif tedavi yolu, birinci seçilmesi gereken tedavi metodudur. Konservatif tedaviye başlanmadan evvel kesinlikle kırık, enfeksiyon, tümör üzere nedenler ayrılmalıdır. Temel olarak boyun fıtıklarında temel sorun hudut üzerinde yüksek basınç oluşması ve buna bağlı olan sonun sıkışmasıdır.

BOYUNLUK KULLANIMI

Akut ağrılı durumlarda 3-4 günlük boyunluk kullanımı konservatif tedavilerin başında gelir. Bilhassa kısa periyodik yolda ya da iş sırasında boyunluk kullanılması epeyce mühimdir. Boyunluğun uzun vadeli kullanımı kaslarda zayıflama ve boyun hareketlerinin kısıtlanmasına yol açacağı için dikkat edilmelidir.

Boyun fıtığı sebebiyle boyunluk kullanılıyorsa boyunluğun ön tarafı dar, art tarafı ise geniş olan kısımdan oluşmalıdır. Böylelikle boynun ön tarafa hakikat eğilmesiyle omurilik üzerindeki baskı azalır ve hasta daha az ağrı hissederek konfor alanını oluşturur.

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON TEDAVİSİ

Fizik tedavi bilhassa akut boyun ağrılı hastalarda ağrının denetimi maksadıyla tercih edilebilir. Bunlar ortasında TENS, Lazer, Ultrason, sıcak ve soğuk uygulamalar vardır.

Yüzeysel ısı modaliteleri birçok servikal hastalıkta kasları gevşetebilir ve ağrıyı azaltabilir. Öbür taraftan akut servikal radikülopatide derin ısıdan kaçınılmalıdır, zira bunlar hudut etrafındaki inflamasyonu daha da artırarak ağrının şiddetlenmesine ve hudut hasarına yol açabilir.

BOYUN FITIĞI EGZERSİZLERİ

Tüm kas iskelet hastalıklarında olduğu üzere boyun fıtığında da en değerli tedavi hareket ve egzersizlerdir. Her seansta her bir hareket 8-10 sn sürecek ve 5-10 kere tekrarlanacak formda günde 2-3 seans yapılır. Germe antrenmanları 6-10 sn sürmeli ve günde 1-4 sefer tekrarlanmalıdır.

Tüm bu tedavilerden hastanın durumuna nazaran yararlanılarak hastanın yine hayat kalitesine kavuşması amaçlanır. Cerrahi süreç yapılan boyun fıtığı hastalarıyla yapılmayan hastalar karşılaştırıldığında 2 sene içerisinde ağrı ve ömür kalitesiyle ilgili sonuçlarda maalesef bir fark görülmemektedir.

Bunun yanında tedavi esnasında ve sonrasında hastanın boyun durumunu müdafaası, aksi hareketlerden kaçınması, boyun biçimini destekleyen yastık kullanması ve idmanları hayatının bir modülü haline getirmesi gerekmektedir.

Haber7

Popüler İçerik