21 Şubat Çarşamba

Haftanın En İyileri

İlgili İçerikler

55 bin kahramana madalya ve nişan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Devlet Üstün Fedakârlık Madalyası ve Nişanı Tevcih Töreni’nde deprem bölgesinde yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi vererek, “57 bin enkazdan 50 binini kaldırdık. İnşallah Hatay’daki enkazın kalanını da çok kısa sürede tasfiye edeceğiz” dedi. Erdoğan özetle şunları söyledi:

TEŞEKKÜR BORCUMUZ: Devletimizin 3 farklı kategoride nişan ve madalyası bulunuyor. Kısa süre önce Madalyalar ve Nişanlar Kanunu’nda yaptığımız değişiklikle buna bir tane daha ekleyerek, Üstün Fedakârlık Madalyası ve Nişanı’nı ihdas ettik. Amacımız doğal afetlerle salgın hastalıklara karşı mücadelede kahramanlık sergileyenleri bu madalya ve nişanla ödüllendirmektir. En zor günlerimizde yanımızda olan sizler gibi fedakârlık abidelerini ihmal edemeyiz.

90 ÜLKEDEN 11 BİN KİŞİ: Asrın felâketinde sadece arama kurtarma ekibi olarak 35 bini aşkın personel bölgede bilfiil görev aldı. Dünyanın 90 ülkesinden gelen 11 bin 320 kişilik arama kurtarma ekibi de bizlere omuz verdi. Destek personeliyle beraber toplam 275 bin kamu görevlimiz depremzedelerimizin yardımına koştu. Gönüllülerle birlikte yaklaşık 650 bin insanımız adeta bölgeye akın etti.

KALBİMİZE YAZDIK: Afetin ardından 60 ülke ve uluslararası kuruluş bölgeye 250 bine yakın çadır sevk etti. Ayrıca 14’ü hâlen aktif durumda olan 34 sahra hastanesi kuruldu. Dost ve kardeş ülkeler mali destek taahhüdünde bulundu. Bunların hepsini kalbimize yazdık… Üstün fedakârlık madalyası ve nişanı takdim programlarımızı illerimizde valilerimiz, yurtdışı misyonlarımızda da büyükelçilerimiz bizi temsilen devam ettirecek.

SAMİMİ TEŞEKKÜR: Yerli ve yabancı toplam 55 bin kişiye inşallah bu madalya ve nişanları takdim edeceğiz. Bugün tevcih ettiğimiz madalya ve nişanlar ülkemiz ve milletimiz adına edilmiş samimi bir teşekkürün ifadesidir. Her biriniz sergilediğiniz olağanüstü fedakârlıkla adınızı tarihe yazdırdınız. Pek çok imkânsızlığa meydan okuyarak asrın felâketiyle mücadelemizin sembolleri haline geldiniz. İnsan üstü gayretinizi unutmayız.

‘57 bin enkazdan 50 bini kaldırıldı’

Depremlerde son güncellemelere göre toplam 872 bin bağımsız kısımdan oluşan 311 bin bina kullanılamaz hale geldi. Tahrip olan alt yapı ve üst yapıyı yeniden elden geçiriyoruz. Bölgedeki 57 bin enkazdan 50 binini kaldırdık. Hatay’daki enkazın kalanını da kısa sürede kaldıracağız.

28 MİLYAR LİRA ÖDEME YAPTIK: Şimdiye kadar hane desteği, taşınma ve kira yardımı ile vefat edenlerin yakınlarına nakdi yardım olarak 28 milyar lira ödeme yaptık. Her gün 4 milyon kişiye üç kap sıcak yemek dağıtıyoruz. İlk kazmayı depremden sadece 15 gün sonra 21 Şubat itibarıyla zaten vurmuştuk… İnşa süreci başlatılan konut sayısı 113 bini; bilfiil temeli atılan konut sayısı 47 bini buldu.

Milliyet

Popüler İçerik